IMG_0097Daugiau nei 15 metų Lietuvoje ir tolimąjame Afganistane sprogmenų ieškojęs ir juos naikinęs jonavietis Liutauras Gopanas net ir išėjęs į atsargą daro tą patį: ieško nuo Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų likusių sprogmenų.

Skirtumas tik tas, kad dabar jis šį darbą dirba be kario uniformos ir, radęs sprogmenį, pats kviečia pagalbos tarnybas: policiją ir kolegas išminuotojus. L.Gopanas – vienas iš asociacijos „Karo palikimo grėsmės prevencija” narių.

Kol kas analogų Lietuvoje neturinčios asociacijos nariai – į atsargą pasitraukę Lietuvos kariuomenės išminuotojai, o pats rimčiausias asociacijos baigiamas vykdyti projektas – sprogmenų paieška vydant elektros kabelio tiesimo iš Lietuvos į Švediją darbus.

Iki 2015 m. pabaigos Lietuva įgyvendina strateginį elektros energetikos projektą – tiesia  elektros jungtį su Švedija „NordBalt“. Statybų tikslas – nutiesti jungtį tarp Lietuvos ir Švedijos elektros energijos perdavimo sistemų. Didžioji dalis jungties praeina Baltijos jūros dugnu, o dalis – sausuma.

“Mūsų darbas – sausumoje. Per daugiau nei mėnesį laiko vietoje, kur bus tiesiamas kabelis, jau radome dvylika įvairių sprogmenų – artilerijos sviedinių, minosvaidžio minų, skeveldrinių granatų”, – pasakojo L.Gopanas.

Sprogus nors vienam iš šių sprogmenų galėjo būti padaryta žala technikai, pačiam kabeliui ar net žūti žmonės. Tokių atvejų Lietuvoje yra nutikę, o kartais jie baigdavosi tragedijomis: žūdavo žmonės.

Nepaisant to, kad Lietuvos išminuotojai kiekvienais metais šalyje sunaikina apie tūkstantį sprogmenų, Lietuvos žemė jais dar yra užteršta. Kaip juokauja patys išminuotojai, sprogmenų bus dar tiek laiko, kol užaugs jų būsimi anūkai.

Todėl asociacijos „Karo palikimo grėsmės prevencija“ išminuotojai ėmėsi prevencinio darbo: užbėgti nelaimėms už akių.

Buvę ilgamečiai kariuomenės specialistai yra tarnavę įvairiuose tarptautiniuose kariniuose konfliktuose vykdant išminavimo darbus, taip pat neutralizavę tūkstančius standartinių sprogmenų Lietuvoje. Atsargos išminuotojai gali patikrinti teritoriją, aptikti ir identifikuoti joje esančius sprogmenis.

“Dirbame ne tik su dideliais projektais, tačiau pagal prašymus tikriname ir privačią žemę, o žmonėms šie darbai aktualūs prieš sklype pradedant vykdyti kokią nors veiklą ar prieš statybas. Lietuvoje sprogmenų yra, ir jų yra daug. Lietuvos kariuomenės išminuotojai atvyksta pagal iškvietimą – kada sprogmuo jau randamas, tuo tarpu mes tikriname teritorijas ir sprogmenų ieškome”, – sakė L.Gopanas.

Jonavos apylinkės taip pat patenka į užterštą sprogmenimis zoną – vien pernai Jonavos rajone kariuomenės išminuotojai neutralizavo 38 sprogmenis (palyginimui: kaimyniniame Kėdainių rajone per tą patį laiką buvo neutralizuota 12 sprogmenų, Ukmergės rajone – tik 4).

Tuo tarpu šie metai išminuotojams yra kone rekordiniai: per 8 mėnesius Lietuvos kariuomenės išminuotojai jau vyko į 915 iškvietimų, kurių metu sunaikino beveik 2 tūkt. standartinių sprogmenų. Ankstesniais metais toks iškvietimų skaičius būdavo per metus. 

Išminuotojai įpsėja: radę daiktą, panašų į sprogmenį, nedelsiant skambinkte bendruoju pagalbos telefonu 112, ir patys sprogmens nelieskite. 

„Kiekvieno sprogmens paskirtis – žudyti. Senas ir, atrodytų, nepavojingas sprogmuo savo laiku tiesiog nerado taikinio. Todėl taikiniu netapkite jūs. Net ir senas sprogmuo yra pavojingas”, – kalbėjo išminuotojai. 

J.Vilčinskienės, V.Balkūno („Lietuvos rytas“) nuotr.

Informacijos šaltinis (www.jonavoszinios.lt): http://jonavoszinios.lt/naujienos/i%C5%A1minuotojas-be-uniformos-%E2%80%9Esprogmen%C5%B3-yra%E2%80%9C

]]>

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *