IMG_2394.resized

Artilerijos sviediniai, minosvaidžio minos, skeveldrinės granatos – tai tik dalis pavojingų sprogmenų, kurie stabdė elektros kabelio tiesimo iš Lietuvos į Švediją darbus.

Vykdant projekto sausumos statybas Lietuvoje buvo aptikta sprogmenų. Juos nukenksmino Lietuvos kariuomenės išminuotojai. Tačiau ekspertai spėjo, kad darbų vietoje jų gali būti dar daugiau.

 

Projekto rangovams į pagalbą  atėjo Asociacija „Karo palikimo grėsmės prevencija“. Šią organizaciją atstovauja buvę ilgamečiai kariuomenės išminuotojai. Vienos iš pavojingiausių profesijų specialistai kibo į darbus.

Ir pirmosiomis paieškos dienomis ir tęsiant paiešką specialistai įrodė, kad žemėje glūdi ne vienas sprogmuo. Jie aptiko sprogmenų, minosvaidžio minų, rankinių granatų, artilerijos sviedinių ir skeveldrinių minų. Neatmetama galimybė, kad iki darbų pabaigos bus aptikta ir daugiau sprogmenų.

Specialistai turi įvairių prielaidų iš kur šie sprogmenys galėjo atsirasti, tačiau jų nedetalizuoja. Didžiausia tikimybė, kad tai antrojo pasaulinio karo palikimas.

Sprogus nors vienam iš šių sprogmenų galėjo būti padaryta žala technikai, pačiam kabeliui ar net žūti žmonės. Tokių atvejų Lietuvoje yra nutikę jau ne vieną kartą.

Aptikus sprogmenis Asociacijos išminuotojai juos pažymi ir aptveria. Pavojingus radinius sunaikina Klaipėdos dragūnų batalione dislokuoti Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminuotojai. Didžioji dauguma įtaisų neutralizuojami vietoje, kiti – išvežami į saugią vietą ir neutralizuojami ten.

Penketas asociacijos „Karo palikimo grėsmės prevencija“ išminuotojų darbus žada baigti iki rugpjūčio mėnesio.

Apie projektą „NordBalt“

Iki 2015 m. pabaigos Lietuva įgyvendina strateginį elektros energetikos projektą – tiesia  elektros jungtį su Švedija „NordBalt“. Ši jungtis yra būtina sąlyga kurtis bendrai Baltijos valstybių ir Skandinavijos elektros rinkai. Būsimasis elektros tiltas Lietuvai sudarys sąlygas pirkti elektros energiją iš gausiais hidroresursais turtingų Šiaurės Europos šalių. Statybų tikslas – nutiesti jungtį tarp Lietuvos ir Švedijos elektros energijos perdavimo sistemų. Didžioji dalis jungties praeina Baltijos jūros dugnu, o dalis – sausuma.

Apie asociaciją „Karo palikimo grėsmės prevencija“

Asociacija „Karo palikimo grėsmės prevencija“ – tai į atsargą išėjusių Lietuvos kariuomenės išminuotojų draugija. Buvę ilgamečiai kariuomenės specialistai yra tarnavę įvairiuose tarptautiniuose kariniuose konfliktuose vykdant išminavimo darbus, taip pat neutralizavę tūkstančius standartinių sprogmenų Lietuvoje. Atsargos išminuotojai gali patikrinti teritoriją, aptikti ir identifikuoti joje esančius sprogmenis.

Informacijos šaltinis: www.lrytas.lt (https://www.gprevencija.lt/karo-sprogmenys-iki-siol-kelia-pavoju-kaip-saugotis-lrytas-lt/)

]]>