[caption id="attachment_5383" align="alignleft" width="368"] Rizikos vertinimas Lietuvos savivaldybėse[/caption]
Išminuotojai mėgsta sakyti, kad atėjus pavasariui pradeda busti ne tik gamta, bet ir giliai žemėje besislepiantys sprogmenys. Pavasarį, nutirpus sniegui ir įsibėgėjant lauko darbams, sprogmenų neutralizavimo iškvietimų skaičius išauga kelis kart – prasideda išminuotojų darbymetis.
Jau tampa žiauria tradicija, tačiau paskutinių metų pavasariai apie save primena ne tik aptiktais sprogmenimis, bet ir nuo jų nukentėjusiais žmonėmis. 2015 m. balandžio mėn. Kudirkos Naumiestyje, 58 m. vyras grėbstydamas dirvą užkabino metalinį daiktą. Daiktas buvo aplipęs žemėmis, todėl jį padaužė į grėblio kotą. Po akimirkos driokstelėjo sprogimas. Vyrui buvo sužaloti visi dešinės rankos pirštai, jis patyrė daugybinius kūno ir veido sužalojimus. Nuoroda: http://lietuvosdiena.lrytas.lt/nelaimes/kudirkos-naumiestyje-sprogmeniu-susizalojo-vyras.htm);
2016 m. kovo mėn. Lietuvos žemėje glūdintys sprogmenys ir vėl pareikalavo aukų – Kazlų Rūdoje neatsakingai elgdamiesi su sprogmenimis žuvo du, 40 ir 45 metų vyrai. Daugiau žuvusių buvo išvengta tik atsitiktinumo dėka. Galima daryti tam tikras prielaidas dėl su sprogmenimis susijusio įvykio:
- sprogmenys buvo parsinešti iš poligono (šių laikų sprogmenys);
- sprogmenys buvo rasti miške aplink Kazlų Rūdą (sprogmenys likę nuo I, II pasaulinių karų ar sovietinės okupacijos).
Pirmoji prielaida, kad sprogmenys buvo aptikti poligone ir parsinešti į namus dėl metalo yra nedidelė, bet tikėtina, nes Generolo Kazio Veverskio Kazlų Rūdos poligone iki šių dienų vykdoma aktyvi karinė veikla (šaudymo pratybos iš įvairių rūšių ir kalibrų ginklų). Kartais kai kurie sprogmenys nesuveikia. Ryškiom lentelėm pažymėta teritorija dažnai labiau vilioja nei atgraso įvairiausius metalo ieškančius avantiūristus. Kariškiai juos įspėja, taiko kitas prevencines priemones: valomos sprogmenimis užterštos teritorijos, pratybų metu fiksuoti ir nesprogę šaudmenys yra iškarto surandami ir jų kenksmingumas šalinimas. Tačiau galimas uždarbis gyventojus skatina rizikuoti net ir brangiausiu turtu – gyvybe. Reiktų paminėti, kad šių laikų sprogmenys turi labai sudėtingus ir jautrius tiek mechaniniam, tiek elektromagnetiniam poveikiui sprogdiklius, todėl net ir menkiausias neatsakingas elgesys su jais gali atnešti labai skaudžių pasekmių.
Prielaida, kad sprogmenys buvo rasti aplink Kazlų Rūdą esančiuose miškuose, yra labiau tikėtina, nes šiose teritorijose ne pirmi metai yra randami dideli kiekiai nuo I ir II pasaulinių karų likusių sprogmenų, kurie čia buvo sandėliuojami ir naudojami pagal tiesioginę paskirtį. Tankūs miškai bei geležinkėlio linijos leido šiose vietose įrengti patogius ir saugius užnugario sandėlius. Lietuvos kariuomenės išminuotojai kiekvienais metais yra kviečiami Kazlų Rūdos miškų grybautojų, kurie vietoj grybų žemės paviršiuje randa įvairių pabirusių artilerijos sviedinių, po įšalo iškeltų žemės.
Asociacijos „Karo palikimo grėsmės prevencija“ sudarytame Lietuvos žemėlapyje, kuriame atsispindi tikimybė susidurti su sprogmenimis, Kazlų Rūdos savivaldybė patenka į grupę vietovių, kur užterštumas sprogmenimis ir tikimybė susidurti su jais yra didelė (užterštumu nusileidžia tik Vilkaviškio ir Klaipėdos raj.). Atkreiptinas dėmesys, kad žuvę vyrai buvo vietiniai gyvetojai ir galėjo žinoti vietoves, kuriose yra nuo pasaulinių karų likusių šaudmenų. Šią versiją patvirtina ir tai, kad metai po metų nuo sprogmenų nukenčia gyventojai iš rajonų, kuriuose nėra poligonų, tačiau užterštumas sprogmenimis juose yra didelis.
Skaitant Lietuvos žinaisklaidą apie šį įvykį susidaro įspūdis, kad vienintelė galima prielaida dėl sprogmenų atsiradimo yra ta, kad sprogmenys buvo rasti poligone po Lietuvos kariuomenės vykdytų šaudymo pratybų. Pamirštama, kad kiekvienais metais ne tik Kazlų Rūdoje, bet ir visoje Suvalkijoje Lietuvos kariuomenės išminuotojai sunaikina tūkstančius, nuo pasaulinių karų likusių, miškuose, laukuose ir pievose aptinkamų sprogmenų.
Išvadas kiekvienas turėtume pasidaryti pats, tačiau akivaizdu, kad dar ilgai atsiras žmonių, rizikuojančių gyvybėmis, dėl papildomo uždarbio gaunamo pardavus metalą.
]]>