Geležinkelio IX koridoriaus modernizavimas prie N. Vilnios – techninio geležinkelio infrastruktūros lygio pakėlimas yra vienas iš pagrindinių integracijos į ES transporto tinklus žingsnis. Tai aukštesnės kokybės transporto paslaugos tiek ekspeditoriams ir siuntėjams besinaudojantiems krovinių gabenimo paslaugomis, tiek keleiviams keliaujantiems geležinkelio linijomis teikiamomis kryptimis.
Lietuvos teritorijos aplink Vilnių yra gausiai užterštos standartiniais sprogmenimis, kurių atsiradimo priežastys – I ir II pasauliniai karai, bei sovietinė okupacija. Vykdant darbus ruožuose prie N. Vilnios rangovai susidūrė su pavojingais objektais (sprogmenimis), kurių keliamos grėsmės galėjo sutrikdyti saugų ir sėkmingą svarbaus geležinkelių modernizavimo projekto įgyvendinimą, bei svarbiausia sukelti pavojų ten dirbančiam personalui ir technikai.
UAB „Fima” atsižvelgiami į sprogmenų keliamas grėsmes ir siekdami maksimaliai užtikrinti projekto įvykdymo saugumą kreipėsi į Asociaciją „Karo palikimo grėsmės prevencija“. Asociacijos specialistai atliko teritorijų rizikos vertinimus, parengė taikytinų prevencinių priemonių planą ir patikrino potencialiai užterštas teritorijas, kuriose buvo aptikti, identifikuoti ir procedūriškai pažymėti standartiniai sprogmenys. Aptikti tokie standartiniai sprogmenys kaip minosvaidžio minos, rankinės granatos ir kiti šaudmenys. Visa rasta amunicija sėkmingai neutralizuota Lietuvos kariuomenės išminuotojų, kurie yra pagrindiniai Asociacijos partneriai vykdant šias ir panašias su sprogmenimis susijusias užduotis.
Reikia pasidžiaugti, kad visuomenės, įmonių vadovų ir valdininkų sąmoningumas ir susidomėjimas dėl sprogmenų keliamų grėsmių didėja, tai skatina atsirasti naujoms iniciatyvoms ir diskusijoms. Daugiau apie tai skaitykite „Lietuvos žinių“ straipsnyje – čia.
Asociacija „Karo palikimo grėsmės prevencija” įsikūrė 2014 m. pradžioje. Veiklą asociacijoje vykdo išskirtiniai tik į atsargą išėję Lietuvos kariuomenės išminuotojai/inžinieriai. Asociacijos nariai, tai tikri savo srities profesionalai su daugiau kaip penkiolikos metų patirtimi Lietuvos kariuomenėje. Asociacija apmoko, supažindina visuomenę ir įstaigas su objektų (sprogmenų ir kt.), likusių po karų, grėsmėmis ir prevencinėmis priemonėmis, bei konsultuoja kaip išvengti skaudžių pasekmių susidūrus su minėtais objektais. Taip pat asociacijos specialistai nuotoliniu būdu vertina galimai užterštas teritorijas ir pateikia sprogmenų keliamas rizikas, paskaičiavimus ir rekomendacijas dėl prevencinių priemonių taikymo, o užsakovui pageidaujant vykdo pavojingų objektų (sprogmenų ir kt.), kurie trukdo vystyti ūkinę veiklą, paiešką, identifikavimą ir procedūrinį pažymėjimą.
Asociacijos šūkis „Mes esame tam, kad praeities pavojai netaptų šių dienų nelaimėmis.“
]]>